Bolavá zápěstí z práce u počítače? Takzvaný syndrom myši je třeba řešit ihned
Práce na počítači je v současné době stále více rozšířená. Ať už se jedná o využití počítače kvůli zaměstnání, nebo k osobním účelům, jen v České republice tráví denně čas na počítači více než 80 % lidí.
Málokdo ovšem k počítači využívá i ergonomickou klávesnici či myš. Opakujeme tak často jeden a ten stejný pohyb v nepřirozeném úhlu. A protože naše tělo není na tento typ zátěže zvyklé, mohou se dříve či později objevit bolesti.
Řadu lidí tak trápí tzv. syndrom myši, syndrom karpálního tunelu a také zánět šlach. K těmto obtížím dochází právě při dlouhé práci s počítačovou myší, kdy je ruka v nesprávné poloze.
Bolesti v zápěstí ovšem není dobré podceňovat. Pokud nebudou léčeny, může dojít až k nevratnému poškození ruky.
Mezi nejčastější projevy karpálního tunelu patří:
-
brnění prstů nebo celé dlaně,
-
ztuhlost zápěstí,
-
bolest, která může vystřelovat až do lokte či ramene.
Zánět šlach ovšem nemusí vzniknout jen při chybné práci s myší. Riziko vzniká i při dalších činnostech, kdy je zápěstí neúměrně namáháno. Mezi tyto činnosti patří například hra na hudební nástroj, práce na zahradě, soustavná manuální práce (například za pásem v továrně) apod.
Jakým způsobem lze syndrom myši léčit
Toto onemocnění lze léčit chirurgicky či konzervativně. V konzervativním přístupu je především potřeba snížit zátěž ruky, při práci na počítači dělat pravidelné přestávky a případně podpořit ruku například ortézou. Důležité jsou také obklady, rehabilitační cvičení a specifické protažení a posílení svalstva.
Pokud tyto metody nezabírají, přistupuje se k chirurgickému řešení. To je velmi efektivní, nicméně po něm následuje přibližně jeden měsíc, kdy je nutné dodržovat klidový režim a ruku nezatěžovat. Samozřejmě je nezbytné, aby pacient změnil své návyky a vyhnul se těm, které mu přivodily zmíněný syndrom.
V případě, že vás jen občas brní ruka, či vám tuhne, můžete se prozatím zaměřit na procvičování ruky v domácím prostředí. Nicméně pokud vás bolest zápěstí budí v noci, pak je na místě vyhledat odborníka, konkrétně fyzioterapeuta.
Ten na základě vyšetření určí příčinu a rozsah vašich obtíží a doporučí vhodnou léčbu.