Spála a spálová angína - může se nakazit i dospělý?
Spála a spálová angína jsou infekční onemocnění způsobená bakterií Streptococcus pyogenes. I když jsou tyto nemoci obvykle spojovány s dětmi, mohou se nakazit i dospělí. Pojďme se podívat blíže na charakteristiky těchto onemocnění, kdo je jimi nejvíce ohrožen, a jak se lze před nimi chránit.
Co je to spála a spálová angína?
Spála: Bakteriální onemocnění způsobené výše zmíněným streptokokem. Typickými prvními příznaky jsou zarudlé skvrny na kůži, vyrážka, a to zejména v obličeji, horečka a bolest v krku, červený tzv. malinovým jazyk, potíže s polykáním.
Spálová angína: Spálová angína je infekce hltanu, způsobená stejnou bakterií. Příznaky
zahrnují intenzivní bolest v krku, zarudnutí a povlak na mandlích. Jinak jsou příznaky obdobné jako u spály. Může se také objevit celková únava.
Tyto obě nemoci způsobuje stejný streptokok a jejich inkubační doba je přibližně 5 dní. Společným jmenovatelem je typická vyrážka. Ve většině případů na ně nejvíce trpí děti přibližně od 3 do 15 let. Existuje však i šance přenosu na dospělého. Na spálu není očkování a každý z nás ji může za život prodělat vícekrát.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Děti jsou častěji nakažené spálou a spálovou angínou, zejména v kolektivech dochází k rychlému šíření nemoci. A i když jsou dospělí obvykle odolnější vůči infekcím, mohou se nakazit spálou, například ti, kteří jsou často ve styku s nemocnými dětmi nebo mají oslabený imunitní systém.
Průběh a následky spály u dospělých
U dospělých může průběh spály a spálové angíny být obdobný jako u dětí, ale může mít více komplikací. Neléčená streptokoková infekce v některých případech vede k revmatické horečce, zánětu ledvin, problémům s nervovou soustavou nebo srdcem. Někteří dospělí však nemusí mít žádné příznaky a potíže a slouží pouze jako přenašeči nemoci.
Preventivní opatření a léčba spály
Důsledná hygiena, zejména pravidelné mytí rukou, mohou pomoci snížit riziko nákazy. Spálová angína se šíří kapénkově vzduchem, nebo na předmětech, které nakažený používá. Spála se dá chytit pokut se bakterie dostane do otevřeného zranění. Proto také omezte blízký kontakt s nemocnými a prostředím, ve kterém se pohybují.
Spála se léčí antibiotiky. Ta mohou snížit riziko komplikací a ve výsledku i šíření infekce, jelikož infekčnost neléčeného člověka je až 3 týdny. Je také důležité dokončit celý léčebný cyklus, i když se symptomy zlepší.
Spála a spálová angína jsou potenciálně závažná onemocnění, která se mohou vyskytnout i u dospělých. Při podezření na tyto nemoci je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc pro diagnostiku a řádnou léčbu.