Špatné užívání antibiotik ovlivňuje jejich účinnost
Věděli jste, že špatné užívání antibiotik může negativně ovlivnit nejen vás, ale také velké množství dalších lidí? Pokud totiž více lidí užívá antibiotika jinak, než by mělo, účinnost antibiotik se postupně vytrácí. A nemoci, které jsou běžně antibiotiky léčitelné, se mohou stát až život ohrožujícími.
Jak špatné užívání antibiotik mění jejich účinnost
To, co způsobuje menší účinnost antibiotik, je odolnost bakterií, které přežijí léčbu. Proto je nutné, abyste antibiotika vždy dobrali a nikdy samovolně neukončovali léčbu. Pokud se u vás vyskytnou při léčbě potíže (například alergie), kontaktujte svého lékaře a pouze na jeho doporučení přerušte léčbu.
Antibiotika musí porazit všechny choroboplodné bakterie ve vašem těle (nebo alespoň většinu, aby se se zbytkem zvládl vypořádat váš imunitní systém). Pokud bakterie antibiotika přežijí, laicky řečeno si na ně vypěstují odolnost. A jestliže se budou šířit dál, nové bakterie z nich vzniklé nebudou již na podávaná antibiotika reagovat. Pacientovi pak na boj s nemocí zbývá už jen jeho vlastní imunitní systém, který bývá v důsledku nemoci oslabený.
A právě na komplikace spojené s rezistentními bakteriemi zemře každý rok v Evropě přibližně 35 000 lidí.
Jak správně užívat antibiotika
Při užívání antibiotik je zásadní, abyste skutečně dodržovali lékařem předepsané dávkování. Nepřestávejte je brát, ani když už se cítíte lépe. Vy se sice lépe cítit můžete, ale je potřeba nemoc zcela zlikvidovat.
Rozhodně si neuchovávejte antibiotika do zásoby a nepoužité léčivo odneste zpátky do lékárny. Také nelečte sebe ani své příbuzný žádnými zbylými antibiotiky. Antibiotika nejsou určena a nefungují na snížení horečky, ani proti rýmě či proti sezónnímu nachlazení.
Antibiotika nejsou odpovědí na každý problém. Nevyžadujte proto od svého lékaře, aby vám předepisoval antibiotika na každý kašel a teplotu. Jenom správným a střídmým užíváním si mohou antibiotika udržet svou účinnost, a tedy léčebné vlastnosti, které jsou pro nás nepostradatelné.